Dzisiaj o północy zaczęły obowiązywać nowe przepisy w ruchu drogowym w Irlandii.

Od dzisiaj w Irlandii obowiązują nowe przepisy w ruchu drogowym, które zatwierdzono jeszcze latem. Prace nad ustawa trwały ponad rok.

Zaostrzone prawo ma chronić innych użytkowników dróg i wiąże się ze zwiększoną karą dla kierowców, którzy złamią przepisy.

Nowe przepisy dotyczą kierowania pojazdem przez osoby po spożyciu alkoholu. Obecnie kierowca z pełnymi uprawnieniami może uzyskać 3 punkty karne i grzywnę w kwocie €200, jeśli w jego krwi wykryto alkohol w granicach od 50mg do 80mg na 100ml.

Od teraz każdy kierowca prowadzący pojazd z poziomem alkoholu powyżej 50mg na 100ml krwi automatycznie utraci prawo jazdy, nawet jeśli będzie to jego pierwsze przewinienie.

W przypadku kierowców z tymczasowym prawem jazdy i zawodowych kierowców, wystarczy 20mg alkoholu we krwi, by stracić uprawnienia. Prawo do prowadzenia pojazdu ma być odebrane na trzy miesiące.

Zakazu kierowania to nie jedyna konsekwencja – kierowca otrzyma również mandat w wysokości €200. Istnieje też możliwość skazania w postępowaniu karnym.

Dzisiaj rozpoczyna się w Irlandii Bank Holiday Weekend, co wiąże się z kolejną akcją Gardy na drogach. Przez kilka dni liczne patrole będą kontrolować kierowców na zawartość alkoholu i narkotyków.