POLONIA IRLANDIA

Kierowcy w Irlandii ryzykować będą mandatem, jeśli nie dostosują się do nowych przepisów.

Od końca marca 2019 roku obowiązywać mają nowe przepisy dla kierowców w Irlandii. Są związane ze zbliżającym się Brexitem.

W ostatnim czasie podjęto decyzję, że kierowcy z Irlandii poruszający się pojazdem przez granicę z Irlandią Północną będą zobowiązani do posiadania tzw. Green Card. Od kwietnia brak zielonej karty oznaczać będzie mandat za brak ważnego ubezpieczenia.

The Motor Insurers’ Bureau of Ireland (MIBI) ma przygotowanych prawie milion formularzy wnioskujących o Green Card, które wysłane zostały do ubezpieczycieli w Irlandii.

Kierowcy mogą już zacząć występować o zieloną kartę. W tym celu należy skontaktować się ze swoją firmą ubezpieczeniową, w której mamy wykupioną polisę.

Zielona karta da kierowcom uprawnienia do poruszania się na terenie Irlandii Północnej i Wielkiej Brytanii w przypadku twardego Brexitu. O kartę należy wnioskować co najmniej miesiąc przed planowaną podróżą.

Należy mieć na uwadze, że karta nie będzie wymagana jeśli dojdzie do umowy w sprawie Brexitu lub jeśli proces opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię się opóźni.