Rząd Irlandii wprowadza ważne zmiany w zasiłkach socjalnych z powodu koronawirusa. HSE pilnie poszukuje budynków, które można wykorzystać na izolatki dla osób z podejrzeniem koronawirusa w Irlandii.

Rząd Irlandii zdecydował o natychmiastowym wdrożeniu planu wypłat świadczeń socjalnych dla osób, które znajdą się w dwutygodniowej izolacji z powodu podejrzenia koronawirusa oraz pacjentów, u których stwierdzono obecność Covid-19.

Zasiłki socjalne w Irlandii – koronawirus

Zasiłek chorobowy Illness Benefit będzie wypłacany od pierwszego dnia choroby i został on podniesiony z €203 do €305 tygodniowo na okres dwóch tygodni czyli przez okres kwarantanny lub przez cały okres trwania choroby (potwierdzonej przez lekarza).

Dodatkowo zniesiony został tzw. means test dla osób starających się o Supplementary Welfare Allowance (SWA). Jednocześnie do pobierania obu świadczeń uprawnione są także osoby samozatrudnione oraz osoby, które mają niewystarczającą ilość opłaconych składek PRSI.

Poszukiwanie nowych izolatek w Irlandii

Taoiseach Leo Varadkar powiedział, że zarażonych koronawirusem Covid-19 może być nawet 50-60% populacji Irlandii. To wytwarza olbrzymią presję na służby medyczne w kraju.

Pracownicy HSE rozpoczęli intensywne poszukiwania budynków, które można przystosować do izolatek. Ma to być sposób na odciążenie irlandzkich szpitali w przypadku wybuchu epidemii koronawirusa.

Pierwszym takim budynkiem jest lokali na obszarze St. Mary’s Orthopaedic Hospital w Cork. Budynek nie był używany od lat, teraz trwają tam prace remontowe.

Najnowsze informacje: Koronawirus w Irlandii