Wezmą się za oszustów socjalnych. Rusza nowa kampania

Rusza nowa kampania w Irlandii zwiększająca wykrywalność oszustów socjalnych.

Minister ds. Opieki Socjalnej Leo Varadkar rusza z nową kampanią, dzięki której ma wzrosnąć liczba wykrytych oszustw socjalnych.

Ilość osób niesłusznie pobierających zasiłki socjalne w Irlandii jest nadal wysoka. Przez to rząd traci miliony euro, które mogłyby zostać przeznaczone na inne cele. W związku z tym Wydział Opieki Socjalnej próbuje walczyć z oszustami na różne sposoby.

W 2015 roku ruszył program nowych Kart Socjalnych, które teraz zawierają zdjęcia, co ma znacznie ułatwić identyfikację na przykład przy wypłacaniu zasiłków na poczcie. Nowy system rozpoznawania twarzy wykrywa także osoby posługujące się kilkoma danymi identyfikacyjnymi.

W ubiegłym roku o 60% wzrosła liczba donosów do Wydziału Opieki Socjalnej. Większość donosów dotyczyła osób, które niesłusznie pobierają zasiłki Jobseekers Allowance oraz One-Parent Family Payment.

Nowa kampania ma zachęcać do zgłaszania oszustów socjalnych oraz przypominać o karach, jakie nakładane są na sprawców tych oszustw. Część z tych spraw trafia do sądów, co grozi poważniejszymi konsekwencjami niż tylko zwrot niesłusznie otrzymanych zasiłków.