Po raz kolejny obchodzone jest w Irlandii tradycyjne święto kobiet.

Przyszedł czas na kolejne święto kobiet w Irlandii czyli Little Women’s Christmas. To tradycyjne święto odbywa się każdego roku 6 stycznia czyli w Dzień Objawienia Pańskiego zwanego potocznie świętem Trzech Króli.

Jest to bardzo stara tradycja, która przetrwała w Irlandii do dzisiejszych czasów, chociaż nie jest celebrowana już z dawnym rozmachem. Zgodnie z tradycją w ten dzień wszystkie kobiety porzucają swoje obowiązki związane z pracami domowymi i opieką nad dziećmi i wychodzą z domu, by spotkać się z innymi kobietami.

Dawniej w Irlandii mężczyźni nie kiwnęli palcem, by pomóc w pracach domowych czy spędzić czas z dziećmi. Nikt od nich tego zresztą nie wymagał. Jednak każdego roku 6 stycznia bez słowa przejmowali wszystkie obowiązki, a ich kobiety mogły w ten dzień w pełni się zrelaksować.

Spotkania miały miejsce w pubach, które tego dnia należały tylko do kobiet. Porter podawany w szklankach typu pint lał się szerokim strumieniem. Na zakąskę podawano kanapki z peklowaną wołowiną. Było wesoło i bardzo, bardzo głośno. Późnym wieczorem wszędzie słychać było wracające ze śpiewem na ustach rozbawione uczestniczki biesiady.

Obecnie świętowanie ogranicza się do wieczornego spotkania w wąskim gronie kobiet z rodziny lub przyjaciółek. Teraz w Irlandii standardem jest widok mężczyzny w kuchni czy na zakupach z dziećmi. Kobiety mają więcej czasu dla siebie i na spotkania towarzyskie. Tradycja przetrwała, ale powoli wymiera. Nadal najbardziej celebrowana jest w hrabstwie Cork, w którym w ten dzień zdecydowanie rządzą kobiety…