Jeden z ministrów w Irlandii ostrzega, by mieszkańcy nie przywozili do kraju jednego produktu.

Minister ds. Rolnictwa w Irlandii Michael Creed zaapelował do mieszkańców, by podczas zbliżającego się sezonu wakacyjnego nie przywozili do kraju jednego produktu.

Rocznie milion mieszkańców Irlandii podróżuje za granicę. Podczas powrotu przywozi ze sobą nie tylko pamiątki, ale też produkty spożywcze, których przeważnie nie można kupić w irlandzkich sklepach.

Coraz więcej osób podróżuje nie tylko po Europie, ale też zapuszcza się w dalekie zakątki świata jak Wietnam, Kambodża czy Chiny. Niestety od pewnego czasu w wielu krajach Azji, Afryki oraz Europy szerzy się wirus ASF czyli African swine fever (Afrykański pomór świń).

Wirus ten zdziesiątkował już wiele hodowli świń i istnieje ryzyko, że dostanie się również do Irlandii. Wtedy poważnie zagrożona zostanie hodowla świń w całym kraju.

Dlatego minister Creed apeluje, by z wakacji nie przywozić do Irlandii wyrobów z mięsa wieprzowego takich jak szynka czy salami. Zakupione za granicą produkty mogą być skażone wirusem. Dlatego należy temu zapobiec.