POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Po wielu miesiącach oczekiwań przywrócone zostaną podróże w celach turystycznych w Irlandii.

W piątek 28 maja Taoiseach Micheál Martin ogłosił plan dalszego luzowania obostrzeń w Irlandii. Wśród zapowiedzi pojawiła się kwestia podróżowania w celach turystycznych.

Podróżowanie w Irlandii

Premier poinformował, że od 19 lipca w Irlandii wdrożony zostanie unijny cyfrowy certyfikat dla podróżujących w obrębie Unii Europejskiej (EU Digital COVID Certificate).

Oznacza to, że przywrócona zostanie możliwość podjęcia zagranicznych wyjazdów z Irlandii. Obecnie jeszcze obowiązuje zalecenie rządu, aby unikać niepotrzebnych podróży zagranicznych.

System unijnego certyfikatu zostanie uruchomiony od 1 lipca 2021 roku i umożliwi podróżowanie wszystkim osobom, które zostały w pełni zaszczepione, mają negatywny wynik testu PCR bądź są ozdrowieńcem.

Minister Transportu, Eamon Ryan, poinformował, że kraje członkowskie będą miały sześć tygodni na wdrożenie systemu i że Irlandia wykorzysta część tego czasu.

W ramach systemu pasażerowie przybywający do Irlandii z certyfikatem nie będą musieli przechodzić kwarantanny. Jednak pasażerowie z certyfikatem opartym na teście innym niż PCR (np. antygenowym) lub przybywający bez certyfikatu będą zobowiązani do okazania negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego do 72 godzin przed przybyciem.

Dzieci w wieku od 7 do 18 lat, które nie zostały zaszczepione, również muszą mieć do okazania ujemny wynik testu PCR.

Kwarantanna w Irlandii

Minister Ryan powiedział też, że obowiązkowa kwarantanna hotelowa pozostanie utrzymana dla niewielkiej liczby krajów – w odniesieniu do wariantów budzących obawy.

Minister Zdrowia, Stephen Donnelly, stara się przedłużyć ustawodawstwo dotyczące obowiązkowej kwarantanny hotelowej do 31 lipca. Ustawodawstwo regulujące system wygasa w drugim tygodniu czerwca.

Prawo zezwala na przedłużenie o trzy miesiące, a minister Donnelly powiedział w tym tygodniu, że na razie stara się tylko o przedłużenie do końca lipca.