POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Wśród niektórych ministrów rządu pojawiła się ekscytacja po publikacji danych dotyczących transmisji wirusa w Irlandii.

Jest szansa, że już w przyszłym miesiącu otwarte zostaną poszczególne sektory gospodarki w Irlandii.

Niektóre media w Irlandii powołują się na ostatnie dane z Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia (HPSC), według których tylko 0,1% transmisji Covid-19 wynika z kontaktów na zewnątrz pomieszczeń.

Koniec maja może być więc realnym celem dla otwarcia restauracji na świeżym powietrzu i umożliwienia pubom serwowania posiłków na świeżym powietrzu – jak twierdzi jeden z ministrów.

W podobnie optymistycznym tonie wypowiedział się Wicepremier Leo Varadkar, który powiedział, że salony fryzjerskie i sprzedaż detaliczna również zostaną ponownie otwarte w maju, o ile liczba przypadków nadal będzie spadać.

Były Taoiseach powiedział też, że także w maju możliwe jest przywrócenie nabożeństw religijnych, sportów kontaktowych, a także otwarcie muzeów, galerii i bibliotek.

Do informacji pochodzących z Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia odniósł się jednak dr Colm Henry z HSE.

Jego zdaniem dane pokazujące, że tylko 0,1% przypadków Covid-19 pochodzi z transmisji na zewnątrz, są „mylące” pod względem liczb, ponieważ odnoszą się tylko do zarejestrowanych ognisk.

Dane te nie obejmują wszystkich czynności związanych z zajęciami na świeżym powietrzu, jak podróżowanie na mecze, czy gromadzenie się w przebieralniach.

Zapytany, czy te dane mogą przyczynić się do szybszego zniesienia ograniczeń w Irlandii, dr Henry stwierdził, że „ostatecznie zależy to od rządu”.

Zajęcia na świeżym powietrzu są bezpieczniejsze, ale porady dotyczące zdrowia publicznego mówią, że sytuacje związane z tymi czynnościami, w których ludzie zbierają się razem, mogą przenosić chorobę – powiedział dr Henry.