POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Decyzją rządu tymczasowo wstrzymano podawanie jednej ze szczepionek w Irlandii.

W sobotę 13/03/2021 w późnych godzinach wieczornych zdecydowano się tymczasowo wstrzymać szczepienia preparatem AstraZeneca w Irlandii.

Szczepionka AstraZeneca nie zostanie w tym tygodniu podana 30.000 osób w kraju jak planowano, ponieważ są obawy, że może prowadzić ona do zakrzepów.

Około 20.000 osób z grup ryzyka i kolejnych 10.000 pracowników służby zdrowia miało zostać zaszczepionych tym preparatem w najbliższych dniach, jednak teraz tak się nie stanie.

Minister Zdrowia Stephen Donnelly poinformował jednak, iż ma nadzieję, że szczepienie tych osób zostanie przesunięte na koniec marca/początek kwietnia, bez opóźnień dla innych oczekujących.

Minister podkreślił też, że rząd oczekuje szybkiej i pozytywnej odpowiedzi ze strony Europejskiej Agencji Leków w związku z analizą bezpieczeństwa szczepionki AstraZeneca jeszcze w tym tygodniu.

Irlandia pokłada swoje nadzieje w zastosowaniu 800.000 dawek szczepionki AstraZeneca, które mają być dostarczone do kraju od kwietnia do czerwca i znacznie zwiększyć liczbę wszystkich szczepień.

Według wcześniejszych zapowiedzi rządu i HSE realizacja programu szczepień zgodnie z planem przyczyni się do zniesienia restrykcji tego lata. Opóźnienia są taktowane natomiast jako zagrożenie dla zakończenia lockdownu.