POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o wstrzymaniu usług paszportowych w Irlandii.

Irlandzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o tymczasowym wstrzymaniu usług paszportowych w Irlandii z powodu Covid-19.

Przyjmowanie i przetwarzanie wszystkich rutynowych wniosków zostało zawieszone do momentu przejścia na Poziom 4 restrykcji.

Osoby składające wnioski o paszport online zostały poinformowane o przerwie w świadczeniu usługi pocztą elektroniczną w ciągu 24 godzin od złożenia wniosku. MSZ uprzedza, by nie składać dokumentacji uzupełniającej, dopóki w Irlandii nie zostanie wprowadzony Poziom 4 lub niższy.

Rzecznik ministerstwa powiedział, że pracownicy urzędów paszportowych nie mają dostępu do prywatnych danych osobowych podczas pracy poza biurami, a więc nie mogą zdalnie przetwarzać wniosków paszportowych.

Pilne wykonanie usługi paszportowej w tym samym dniu jest możliwe jedynie w nagłych wypadkach jak choroba, żałoba czy leczenie za granicą. Pilne wykonane usługi dla irlandzkich obywateli mieszkających za granicą jest możliwe co tydzień w lokalnej ambasadzie lub Konsulacie Generalnym.

Po zniesieniu ograniczeń podróżujący mogą napotkać nawet dwumiesięczne opóźnienia w uzyskaniu paszportu. Rzecznik MSZ uspokaja jednak, że urząd ma „duże doświadczenie w rozpatrywaniu dużej liczby wniosków”.