Rząd chce wprowadzić zaostrzone przepisy w Irlandii już za pięć lat.

Pierwsze próby wprowadzenia nowych przepisów miały miejsce w 2017 roku. Ówczesny Minister ds. Komunikacji Denis Naughten chciał zmian w opłatach TV Licence.

Zmiany dotyczyły definicji „zestaw telewizyjny”, który odnosi się tylko telewizorów. Jednak postęp technologiczny wymusza rozszerzenie tej definicji także dla komputerów, laptopów i dużych tabletów.

Zgodnie z pomysłem ministra opłaty TV Licence mieli ponosić także użytkownicy, którzy nie posiadają telewizora, lecz są użytkownikami komputerów, laptopów i tabletów powyżej 11 cali.

Jednak rząd wycofał się wtedy z planów tych zmian. Stwierdzono, że pobieranie opłat za laptopy i tablety może być obarczone trudnościami prawnymi. Może być także trudne do monitorowania i egzekwowania opłat.

Koniec opłaty TV Licence w Irlandii

Tymczasem za sprawą obecnego Ministra ds. Komunikacji Richarda Brutona rząd w Irlandii chce zniesienia TV Licence. Obecnie opłata wynosi €160 rocznie, lecz rośnie liczba osób unikających płatności. Jako argument podają fakt, że nie korzystają z odbiorników telewizyjnych, lecz z urządzeń typu komputer, laptop czy tablet.

W związku z tym TV Licence ma zastąpić nowa opłata, a płacić będą zarówno osoby korzystające z telewizorów, jak i z komputerów, laptopów, tabletów czy smartfonów. Nowy system opłat ma być wprowadzony w Irlandii w 2024 roku. Nie wiadomo jeszcze ile będzie wynosić ta nowa opłata.