Polonia Irlandia • Gazeta • Wiadomości i Informacje

Projekt wydłużenia urlopu dla pracujących rodziców w Irlandii jest już opracowywany.

Wczoraj w irlandzkim parlamencie głosowano za przyjęciem zmian legislacyjnych dotyczących niepłatnego urlopu rodzicielskiego.

Pomysł wydłużenia urlopu rodzicielskiego wyszedł z kręgu socjaldemokratów, którzy uważają, że w obecnych czasach rodzice powinni mieć możliwość spędzenia większej ilości czasu ze swoimi nowonarodzonymi dziećmi. Wielu rodziców zmuszonych jest szybko powrócić do pracy, bo nie chcą ryzykować utraty zatrudnienia.

Wstępnie projekt został już zatwierdzony i przesłano go do Oireachtas Committee on Justice and Equality (Komisja Sprawiedliwości i Równości). Po zatwierdzeniu przez Komisję, ustawa trafi do podpisu prezydenta Michaela D. Higgis.

Obecnie rodzice nowonarodzonych dzieci mogą wziąć bezpłatny urlop na okres 18 tygodni. Według nowych planów urlop ten ma zostać przedłużony do 26 tygodni. Urlop można będzie wybrać zanim dziecko skończy 8 lat.

Podczas omawiania projektu pojawiły się głosy, że tak naprawdę rząd powinien wydłużyć płatny urlop rodzicielski. I już w niedługim czasie rozpoczną się prace także nad tym projektem.