Przed nami najdłuższe częściowe zaćmienie Księżyca, które będzie można podziwiać także w Irlandii.

To będzie jedno z najdłuższych zjawisk tego typu w ostatnim tysiącleciu. Także mieszkańcy Irlandii będą mogli obserwować to zaćmienie Księżyca.

Częściowe zaćmienie Księżyca

Częściowe zaćmienie Księżyca nastąpi o wschodzie słońca w piątek 19 listopada. Zaćmienie Księżyca występuje, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc są ustawione w jednej linii, z Ziemią pośrodku.

Chociaż zaćmienie zacznie się o 6.02 rano, to najwcześniej będzie widoczne około 6.45 rano. Faza częściowa rozpocznie się o 07:18, kiedy Księżyc znajdzie się 5 stopni nad horyzontem z zachodu na północny zachód.

Do obserwowania zaćmienia Księżyca nie są potrzebne żadne urządzenia, jednak warto mieć ze sobą na lornetkę, żeby zobaczyć jak najwięcej szczegółów.

Kolory Księżyca

Podczas całkowitego zaćmienia lub niemal całkowitego zaćmienia, jak w tym przypadku, powierzchnia Księżyca przybiera „krwawe oblicze”.

Dzieje się tak dlatego, że atmosfera ziemi rozprasza promienie słoneczne. „Filtruje” te krótsze – niebieskie i fioletowe. Do naszych oczu docierają fale o największej długości, czyli czerwone – wyjaśnia Business Insider.

Następne zaćmienie Księżyca widoczne z Irlandii nastąpi w maju 2022 roku. Będzie to zaćmienie całkowite.