Wypadek w Irlandii - wyrok sądu na korzyść pracownika

Sąd Najwyższy przyznał odszkodowanie dla mężczyzny, który obwinił pracodawcę za swój wypadek.

W Sądzie Najwyższym w Irlandii odbyła się sprawa mężczyzny, który doznał urazu kręgosłupa podczas wykonywania obowiązków w pracy.

Wypadek w pracy

Zdarzenie miało miejsce w lokalnym zakładzie przetwórstwa mięsnego w pobliżu Waterford w kwietniu 2017 roku.

Jak poinformowano w sądzie, podczas podnoszenia worka z mięsem pracownik lekko stracił równowagę i „zakołysał się”, co wywołało u niego duży ból w środkowym odcinku pleców.

Mężczyzna zeznał, że po zdarzeniu „nie chciał robić zamieszania” i myślał, że dolegliwości ustąpią same. Jednak ze względu na odczuwany silny ból, lekarz GP skierował go na oddział ratunkowy do szpitala.

Poszkodowany otrzymał pomoc medyczną, w tym fizjoterapię wraz z leczeniem farmakologicznym. Jednak terapia nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.

Po kilku miesiącach mężczyzna powrócił do pracy, nie był jednak w stanie wykonywać ciężkiej pracy jak przed wypadkiem, a jego kondycja fizyczna uległa pogorszeniu.

Ze względu na swój stan zdrowia w kwietniu 2018 roku ostatecznie zrezygnował z zatrudnienia w zakładzie przetwórstwa mięsnego, jak stwierdził.

Odszkodowanie za wypadek w Irlandii

Poszkodowany pozwał swojego pracodawcę, domagając się odszkodowania za doznane przez niego obrażenia. Jego zdaniem były one spowodowane domniemanym zaniedbaniem i niezapewnieniem mu bezpiecznego systemu pracy.

Początkowo pracodawca usiłował bronić się przed zarzutem argumentując, że pracownik miał już wcześniej problemy z kręgosłupem, które przyczyniły się do obecnego stanu jego zdrowia.

Nie był jednak w stanie w żaden sposób udowodnić swojej tezy, a opinia lekarzy jednoznacznie to wykluczała.

Sędzia wyraził swój podziw dla poszkodowanego za chęć powrotu do pracy, mimo doznanego urazu. Uznał także argument mężczyzny, że wypadek doprowadził do pogorszenia jakości jego życia.

Wyrok sądu

Po uwzględnieniu wszystkich dowodów sędzia stwierdził, że pracownik był uprawniony do odszkodowania.

Zadośćuczynienie, które opiewa utratę zarobków w przeszłości, utratę zarobków w przyszłości oraz ogólne odszkodowanie, wyniesie łącznie 365 500 euro.