Wyrok więzienia dla pracownika - Pracodawca przelał €20.000 omyłkowo na jego konto

Pracownik, który omyłkowo otrzymał przelew od swojego pracodawcy na kwotę prawie € 20.000, został skazany przez sąd.

19-letni Karl S. pracował w niepełnym wymiarze godzin tygodniowo. Za dwa dni pracy miał otrzymać wynagrodzenie w kwocie €196,36. Jego ówczesny pracodawca przez pomyłkę i ludzki błąd przelał mu kwotę €19.636,00. Błąd polegał na niepoprawnym wstawieniu przecinka podczas dokonywania przelewu. Z kwoty dwustu euro zrobiło się prawie dwadzieścia tysięcy euro.

Karl S. na rozprawie powiedział, że “To był dar od Boga”. Skazany w tamtym czasie był w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Miał około € 1.000 długu u dilera narkotyków. Kiedy zobaczył stan pieniędzy na swoim koncie “czuł się tak jakby wszystkie jego modlitwy zostały wysłuchane”. 19-latek w ciągu kilku dni wypłacił pieniądze ze swojego konta. Przeznaczył je na narkotyki, hazard, nowe PlayStation i zabawę.

Kiedy pracodawca po około trzech tygodniach odkrył swój błąd z dokonaniem błędnego przelewu, próbował odzyskać pieniądze. Jednak wszystkie próby kontaktu z Karlem S. były bez odpowiedzi. Sprawę zgłosił na Gardę.

Sędzia podczas sprawy karnej stwierdził, że była to znacząca kradzież pieniędzy przez oskarżonego. Nastolatek dowiedział się skąd pochodzą pieniądze, lecz nie oddał ich właścicielowi. Sędzia Melanie Greally skazała go na cztery lata więzienia, w tym ostatnie dwa lata w zawieszeniu.