POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Zastępca Dyrektora Medycznego poinformował, że częstość występowania Covid-19 w Irlandii jest „obecnie wysoka”.

W niedzielę wieczorem potwierdzono 1.837 nowych przypadków zakażeń Covid-19 w Irlandii. W szpitalu przebywa 208 osób, a 31 z nich leczonych jest na oddziałach intensywnej terapii.

Poziom choroby

Zastępca Dyrektora Medycznego, dr Ronan Glynn, poinformował, że częstość występowania Covid-19 w Irlandii jest „obecnie wysoka”. Najwyższy współczynnik zapadalności stwierdzono w Donegal, Louth, Galway, Mayo i Monaghan.

Dr Glynn ostrzegł, że „doświadczamy wysokiego poziomu choroby, a perspektywy na nadchodzące dni są niepewne”. Wezwał przy tym mieszkańców do dalszego przestrzegania porad dotyczących zdrowia publicznego.

Zastępca Dyrektora Medycznego potwierdza, że szczepionki „zasadniczo zmieniają tutaj profil ryzyka choroby”, jednak związek między zakażeniem a chorobą nie został całkowicie zerwany.

Najnowsze dane pokazują, że najwyższy wskaźnik zapadalności na Covid-19 występuje obecnie wśród młodych ludzi w wieku od 16 do 34 lat. Dr Glynn twierdzi, tylko 3% przypadków Covid-19 dotyczy osób w wieku 65 lat i starszych.

Rejestracja dzieci

Tymczasem HSE przymierza się do przeprowadzenia szczepień u dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Od czwartku 12 sierpnia rozpocznie się rejestracja chętnych – według danych CSO w tej grupie wiekowej jest około 280.000 osób.

HSE planuje korzystać przede wszystkim z ośrodków szczepień, ale prawdopodobnie będzie też współpracować z lekarzami pierwszego kontaktu i z aptekami.