Zgodnie z najnowszymi danymi zarobki w Irlandii utrzymują tendencję wzrostową.

W opublikowanym raporcie badań Central Statistic Office w Irlandii stwierdzono, że zarobki utrzymują się w tendencji wzrostowej.

Średnie wynagrodzenie w 2016 roku w wymiarze pełnego etatu wynosiło €45 611 (wzrost o 1.2% w porównaniu do danych za 2015 rok, a na pół etatu było to €16 597 (wzrost o 1.6%). Jednak zarobki rosną wolniej w stosunku do wydatków.

Mimo zaleceń rządu niewiele firm zdecydowało się wprowadzić tzw. „Living Wage” w kwocie €11.50 za godzinę. Wynagrodzenie w tej wysokości pozwoliłoby sprostać rosnącym wydatkom, takim jak na przykład opłaty za czynsz czy ubezpieczenie samochodu.

W styczniu tego roku, zgodnie z założeniami budżetu na 2017 rok, podniesiono stawkę minimalną o 10 centów – z €9.15 na €9.25 za godzinę. Zdaniem większej części opinii publicznej stawka minimalna nadal nie jest wystarczająca do pokrycia wysokich kosztów utrzymania w Irlandii.

Osoby o niskich dochodach oczekują podniesienia płac i to jeszcze w tym roku. Wydatki pochłaniają większość ich zarobków i niewiele osób posiada oszczędności. A w Irlandii co dziesiąty pracownik zarabia godzinowo stawkę minimalną lub niższą niż minimalna.