POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII

Mieszkańcy Irlandii mogą spodziewać się w najbliższym czasie znacznego wzrostu cen w sklepach.

Według najnowszego badania Economic & Social Research Institute (ESRI) klienci w Irlandii muszą liczyć z podwyżkami cen w sklepach, jeśli dojdzie do tzw. „twardego” Brexitu.

Znaczny wpływ będą na to mieć dodatkowe koszty towarów importowanych z Wielkiej Brytanii. Irlandia jest największym odbiorcą tych towarów i to ona ucierpi na Brexicie najbardziej.

Przewiduje się, że ceny mogą wzrosnąć o 2% do 3%, co oznacza zwiększenie wydatków o €892 do €1.360 rocznie. Wyniki badania przeprowadzonego dla Competition and Consumer Protection Commission sugerują, że ceny pieczywa i mąki z Wielkiej Brytanii mogą wzrosnąć o 30%, a ceny mleka, serów i jajek nawet o 46%.

Najbardziej podwyżki cen odczują gospodarstwa o najniższych dochodach – w ich przypadku podwyżki kupowanego przez nich towaru mogą sięgać nawet 4%. Natomiast w gospodarstwach o największych dochodach podwyżki sięgną 2.4% – jak sugerują badania ESRI.

Ograniczenie importu towarów z Wielkiej Brytanii nie rozwiąże problemu. Może za to prowadzić do wzrostu cen produktów skupowanych od lokalnych przedsiębiorców. Dane te wskazują więc, iż w najbliższym czasie możemy spodziewać się znacznych podwyżek cen w sklepach w Irlandii.