Wzrost płac - dobre wiadomości dla poszukujących pracy w Irlandii

Dobre informacje płyną z rynku płac dla osób szukających pracy w Irlandii.

Według najnowszych danych z Głównego Urzędu Statystycznego (CSO), zarobki pracowników w Irlandii wzrosły o 4,6% między lipcem a wrześniem w porównaniu do tego samego okresu zeszłego roku.

Płaca w Irlandii

To oznacza, że przeciętny pracownik teraz dostaje pensję w wysokości 907,72 euro, co stanowi wzrost z 876,63 euro w trzecim kwartale 2022 roku.

Ten wzrost płac obejmuje aż 12 spośród 13 sektorów, które zostały przeanalizowane przez CSO.

Rosną nie tylko tygodniowe zarobki, ale także te godzinowe. W ciągu ostatnich trzech miesięcy średnie zarobki za godzinę pracy wzrosły o 6,2% (do 27,82 euro z 26,19 euro rok wcześniej).

Dane wskazują też, że w sektorze sztuki, rozrywki, rekreacji i innych usług odnotowano największy roczny wzrost procentowy średnich tygodniowych zarobków, wynoszący 10,6%.

Także w administracji publicznej i obronie pensje są wyższe, a średnie tygodniowe zarobki wzrosły o 7,7%, osiągając poziom 1 098,50 euro rocznie.

Praca w Irlandii

Zmiany te nastąpiły w trakcie trwającej inflacji cen i niedoboru pracowników w niektórych sektorach.

Natomiast według podanych ostatnio informacji większość pracodawców w Irlandii planuje zwiększyć zatrudnienie w nadchodzącym roku. Wiedzą oni, że obecnie przyszłość zatrudnienia w kraju ściśle wiąże się z wymaganiami płacowymi, zwłaszcza wobec utrzymującej się wysokiej inflacji.

Według ekonomistów są to bardzo dobre perspektywy dla osób, które poszukują teraz pracy lub myślą o zmianie dotychczasowej pracy po Nowym Roku.