POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Przedstawiciele rządu i NPHET wyrazili niepokój związany z nagłym wzrostem liczby zakażeń Covid-19 w Irlandii.

Eksperci z Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego w Irlandii wzywają mieszkańców do ograniczenia kontaktów z innymi osobami w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie.

W niedzielę 13/12/2020 poinformowano o niepokojącym wzroście liczby zakażeń Covid-19. Potwierdzono 429 nowych infekcji, a 14-dniowy wskaźnik zakażeń wynosi teraz 84,3 przypadków na 100.000 mieszkańców. Przed zniesieniem Poziomu 5 restrykcji wynosił on 78 przypadków.

Taoiseach Micheál Martin wyraził swoje zaniepokojenie tymi liczbami i ostrzegł, by mieszkańcy stosowali się do zaleceń ekspertów do spraw zdrowia.

Od piątku 18/12/2020 ma zostać zniesione ograniczenie w podróżowaniu po kraju. Rząd chciał w ten sposób umożliwić mieszkańcom spędzenie świąt Bożego Narodzenia z bliskimi.

Jednak rodzinne święta mogą się teraz znaleźć pod znakiem zapytania. Dalszy wzrost liczby zakażeń może wpłynąć na zmianę decyzji rządu. Eksperci z NPHET pilnie monitorują sytuację epidemiczną i w razie potrzeby wystosują oficjalne zalecenie dla rządu.

Tymczasem apelują do mieszkańców o unikanie spotkań z innymi osobami, dokonywanie zakupów poza godzinami szczytu i stosowanie się do wytycznych dotyczących ochrony zdrowia (dystans, maseczki, dezynfekcja).