POLONIA IRLANDIA - GAZETA - WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Grupa specjalistów z sektora medycznego chce zakończenia lockdown w Irlandii.

Grupa lekarzy w Irlandii łączy siły, aby zażądać zniesienia lockdown. Apelują też do rządu, by zaprzestał stosowania „przestarzałych” irlandzkich strategii zdrowia publicznego w walce z Covid-19 – czytamy na łamach Thesun.ie.

Pod oficjalnym listem zatytułowanym „Covid-19 Alternative Strategy – A Case for Health and Socioeconomic Wellbeing” pojawia się krytyka wobec działań rządu i Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET).

Lekarze zwracają uwagę na „nieodwracalny” koszt blokady społeczeństwa, mimo że dane sugerują pozytywny efekt wprowadzenia Poziomu 5 restrykcji.

W grupie przeciwników obecnej strategii rządu i NPHET znajdują się m.in. ekspert chorób zakaźnych dr Jack Lambert i były minister transportu dr Jim McDaid. Ostrzegają oni przed „destrukcyjnymi” skutkami ubocznymi dla zdrowia, gospodarki i społeczeństwa.

Grupa niepochlebnie opiniuje też system wykrywania i śledzenia Covid-19 nazywając go „bezowocnym”. Uważa, że strategia „test and trace” stała się nieskuteczna po tym, jak wirus w znacznym stopniu dostał się do populacji.

Jednocześnie lekarze ci nie negują zasadności wprowadzenia pierwszej blokady w marcu br. Uważają, że było to uzasadnione, aby spłaszczyć krzywą, chronić możliwości szpitali oraz zmniejszyć zachorowalność i śmiertelność z powodu Covid-19.

Przekonania były wówczas słuszne, bo oparte na założeniach, modelowaniu i prognozach pochodzących z danych wiosną 2020 roku – twierdzą. Jednak teraz jest już wiele opublikowanych analiz, które wykorzystują realne dane i wyniki.

Grupa specjalistów proponuje więc „realną i mniej destrukcyjną alternatywę” popartą „solidną analizą naukową” do walki z Covid-19 w Irlandii.

Propozycje grupy specjalistów do walki z Covid-19 w Irlandii

Grupa lekarzy zamieściła w dokumencie skierowanym do irlandzkiego rządu propozycje:

 • Natychmiastowe wycofanie się z niewłaściwych blokad kraju
 • Intensywna ochrona osób bezbronnych (starszych, chorych, niepełnosprawnych)
 • Przywrócenie normalnego funkcjonowania służby zdrowia
 • Przywrócenie morale i wiary w siebie w społeczeństwie – umożliwiając dostarczenie rozwiązań zamiast obecnych środków przymusu
 • Bezpieczne przywrócenie podróży zagranicznych – wprowadzenie systemu testowania na lotniskach dla pasażerów przed wylotem i po przylocie
 • Ponowne bezpieczne otwarcie uniwersytetów, branży hotelarskiej i turystycznej, obiektów sportowych i rekreacyjnych, restauracji, barów itp.
 • Zajęcie się kwestią wpływu epidemii na zdrowie psychiczne mieszkańców na każdym poziomie ograniczeń
 • Wprowadzenie szybkich testów antygenowych dla pracowników zatrudnionych w grupach wysokiego ryzyka (np. domy opieki)
 • Zwiększenie płac i dotacji rządowych oraz wprowadzenie regularnych badań dla sektora pielęgniarskiego i opiekunów osób wymagających szczególnej troski
 • Wprowadzenie powszechnego stosowania odpowiednich osłon na twarz, szczególnie wśród grup wysokiego ryzyka
 • Natychmiastowe przywrócenie badań przesiewowych w kierunku raka i innych chorób do poziomów sprzed 2020 roku
 • Zwracanie uwagi na możliwe do uniknięcia warunki stylu życia, które predysponują do znacznego wpływu wirusów, np. otyłość, insulinooporność, niedobór witaminy D
 • Wdrażanie skutecznych i bezpiecznych terapii, w tym na przykład szczepionek, gdy staną się już dostępne
 • Zwiększenie liczby łóżek szpitalnych i łóżek na oddziałach intensywnej terapii

Grupa apeluje również o natychmiastowe zaprzestanie publikowania dziennych raportów informujących o liczbie osób zakażonych, zmarłych i przebywających na OIT. Jej zdaniem takie raporty mają niewielką wartość, a wzbudzają strach w społeczeństwie.