POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Dziesiątki jednych z najbardziej niebezpiecznych meduz świata znaleziono na plażach w Irlandii w ciagu ostatnich kilku dni.

Spacerowicze na plażach w Irlandii proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności. W ciagu ostatnich kilku dni woda wyrzuciła na brzeg ponad 50 zabójczych meduz.

Meduzy z gatunku żeglarz portugalski zw. też aretuzą są mocno parzące i stanową zagrożenie dla zdrowia ludzi. Meduzy te nie mają możliwości ruchu i w celu ochrony produkują jad w parzydełkach.

Kontakt z jadem może być bardzo niebezpieczny – paraliżuje on ofiarę. Może dojść do skurczy mięśni, niewydolności oddechowej, zaburzeń w układzie nerwowym, pokarmowym, krwionośnym, a nawet zapaści. Dlatego w miejscach, gdzie bytują meduzy gatunku żeglarza portugalskiego jest całkowity zakaz kąpieli dla ludzi.

Spacerowicze proszeni są o zachowanie ostrożności. Nie należy zbliżać się, ani dotykać meduz, które stanowią zagrożenie nawet gdy przebywają na brzegu. Eksperci przewidują, że w najbliższym czasie na plażach w Irlandii pojawi się jeszcze więcej tych meduz.

Nie wiadomo dlaczego aretuzy pojawiły się w tak dużej liczbie w Irlandii. W ostatnich dekadach zaobserwowano je tylko kilkukrotnie, lecz od kilku ostatnich lat jest ich coraz więcej. Najprawdopodobniej jest to związane ze wzrostem temperatury oceanów i większą liczbą sztormów.