POLONIA IRLANDIA - GAZETA - WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Wicepremier Irlandii skomentował stanowisko ekspertów ds. zdrowia w sprawie zagranicznych podróży.

Od 19 lipca ma zostać zniesiony zakaz podróżowania bez ważnego powodu dla mieszkańców Irlandii. Wdrożony wtedy zostanie unijny certyfikat dla podróżnych.

Zagraniczne podróże

Jednak w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony wariantu Delta eksperci z NPHET odradzają wakacyjne wyjazdy osobom niezaszczepionym.

W przestrzeni publicznej pojawiły się więc wątpliwości dotyczące przedłużenia zakazu podróżowania za granicę dla osób niezaszczepionych. Jednak przedstawiciele HSE uspokoili, że opinia NPHET jest zaleceniem, a nie zakazem.

W sprawie wypowiedział się też Wicepremier Leo Varadkar. Jego zdaniem nie byłoby sprawiedliwe ze strony rządu, aby powstrzymać osoby, które nie zostały zaszczepione przeciwko Covid-19, od podejmowania podróży międzynarodowych.

Varadkar twierdzi, że nie byłoby właściwe uniemożliwiać wyjazdów za granicę tym grupom ludzi, które nie miały jeszcze okazji skorzystać ze szczepionek, kiedy pozwala się na to osobom w pełni zaszczepionym.

Podróżowanie w Unii Europejskiej

Od 19 lipca dozwolone ma więc być podróżowanie w dowolne miejsce w obrębie Unii Europejskiej, pod warunkiem, że podróżni zostaną w pełni zaszczepieni lub całkowicie wyzdrowieją z Covid-19 w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy lub przejdą negatywny wynik testu PCR w ciągu 72 godzin przed podróżą.