POLONIA IRLANDIA

Istnieje „znaczne” ryzyko czwartej fali Covid-19, jeśli ograniczenia w Irlandii zostaną złagodzone zbyt szybko – ostrzegają eksperci.

Eksperci z Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) ostrzegają, że istnieje „znaczne” ryzyko czwartej fali Covid-19 w Irlandii, jeśli restrykcje zostaną zniesione zbyt szybko.

Dr Ronan Glynn powiedział, że pomimo poczynionych postępów liczba osób, które są w pełni zaszczepione, nadal pozostaje niska, co utrzymuje wysokie ryzyko czwartej fali.

Ważne jest, by kontakty społeczne pozostały „w większości” niezmienione w ciągu najbliższych sześciu tygodni, ponieważ nadal istnieje wysoki poziom infekcji w społeczeństwie – uważa NPHET.

Dr Glynn twierdzi, że w nadchodzących tygodniach priorytetem musi pozostać utrzymanie kontroli nad chorobą, dopóki szczepienie nie zapewni powszechnej ochrony populacji.

Tymczasem decyzją Krajowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień (NIAC) w Irlandii zalecono ograniczenie podawania szczepionki AstraZeneca dla osób powyżej 60 roku życia.

Komitet zalecił ograniczenie po ocenie ryzyka rzadkich skutków ubocznych krzepnięcia krwi w porównaniu z korzyściami, w oparciu o wiek.

Wicepremier Leo Varadkar poinformował, że za za kilka dni będzie wiadomo, czy w następstwie tych zmian nadal będzie można zaszczepić ponad 80% dorosłej populacji do czerwca.

Natomiast zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w kolejnych tygodniach ma się rozpocząć podawanie w Irlandii szczepionki Johnson & Johnson/Janssen.

Jednak we wtorek 13 kwietnia amerykańskie Federalne Agencje Zdrowia wezwały do natychmiastowego wstrzymania stosowania tej szczepionki w USA.

Decyzję podjęto po tym, jak u sześciu osób w ciągu około dwóch tygodni od szczepienia rozwinęło się rzadkie zaburzenie polegające na zakrzepach krwi. Do zaburzeń doszło u kobiet w wieku od 18 do 48 lat.

Na oceną chwilę nie wiadomo czy decyzja USA będzie miała wpływ na wdrożenie tej szczepionki w Irlandii. Jeśli tak, to realizacja programu szczepień przeciw Covid-19 zgodnie z planem w Irlandii może stanąć pod znakiem zapytania.

Spekuluje się, że poważne opóźnienia w szczepieniach mogą zagrozić dalszym luzowaniom obostrzeń w Irlandii w najbliższym czasie.