POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII ARTYKUŁ

Szefowie antyterrorystycznego oddziału Gardy wprowadzają nową taktykę obronną przed atakami dżihadystów w Irlandii.

Przedstawiciele Gardy poinformowali o wdrożeniu nowej taktyki obronnej w Irlandii w związku z ostatnimi atakami terrorystycznymi w Europie. Wojsko irlandzkie oraz funkcjonariusze Gardy przeprowadzili już wspólnie kilka ćwiczeń, które mają sprawdzać nową taktykę oraz zabezpieczenia antyterrorystyczne.

Nowa taktyka obronna uwzględnia nowy rodzaj ataku dżihadystów. Często są to tak zwane “samotne wilki”, dżihadyści, którzy wykorzystują do ataków terrorystycznych np. ciężarówki. Największe zagrożenie takim atakiem występuje podczas imprez masowych.

Już podczas ostatniego dnia świętego Patryka w Irlandii do zabezpieczenia imprezy wykorzystano nowe bariery i żelbetonowe bloki, które skutecznie mogą zatrzymać samochód ciężarowy. Tego rodzaju zabezpieczające bariery ochronne są łatwe do ustawienia i nie ograniczają swobodnego przemieszczania się osób na organizowanych imprezach. Dodatkowo przedstawiciele jednostek antyterrorystycznych Gardy oraz wojska biorą udział w szkoleniach zwalczania ataków terrorystycznych.

Poziom zagrożenia terrorystycznego w Irlandii pozostaje umiarkowany, co oznacza, że atak terrorystyczny jest możliwy, ale nie jest uważany za prawdopodobny.