POLONIA IRLANDIA

Zakaz podróżowania w Irlandii powinien zostać ponownie przeanalizowany – uważają politycy.

Rząd w Irlandii przygotowuje się do ogłoszenia planu dalszego znoszenia restrykcji.

Zakaz podróżowania

Od 26 kwietnia otwarte zostały obiekty sportowe oraz atrakcje turystyczne na świeżym powietrzu. Wznowione zostały też bezkontaktowe treningi sportowe dla młodzieży. Do 25 osób zwiększono liczbę uczestników pogrzebów.

Wstępny plan rządu zakłada, że w maju przywrócone zostaną pozostałe prace w sektorze budowlanym, usługi osobiste (fryzjer, kosmetyczka). Otwarte mają zostać sklepy, muzea, galerie, kościoły oraz biblioteki.

W związku z planowanym luzowaniem obostrzeń pojawiają się głosy wzywające rząd do zniesienia zakazu podróżowania w kraju.

Podróżowanie w Irlandii

Obecnie dozwolone jest podróżowanie w obrębie własnego hrabstwa lub w obrębie 20 km, gdy miejsce zamieszkania znajduje się w pobliżu granicy hrabstwa.

Niektórzy ministrowie apelują o ponowne przeanalizowanie tych przepisów. Ich zdaniem ogromnie frustrujące jest zamykanie ludzi w ich własnym hrabstwie.

Uważają, że limit podróżowania przy wznowieniu aktywności na świeżym powietrzu i ograniczonych kontaktach towarzyskich nie ma sensu.

Mieszkańcy powinni mieć możliwość podróżowania poza swoje hrabstwo, pod warunkiem, że przestrzegają wszystkich innych zaleceń dotyczących ochrony zdrowia publicznego.

Minister Stanu w Departamencie Zdrowia, Anne Rabbitte, powiedziała:

Wszyscy jesteśmy dorośli, traktujmy każdego jak dorosłych. Mamy 14 miesięcy w tej pandemii, wiemy, czego się spodziewamy, powinniśmy raczej pozytywnie wzmacniać, niż trzymać ludzi w zamknięciu.

Rząd jest także pod presją ze strony przedsiębiorców w Irlandii, którzy oczekują jasnego planu działania, by firmy mogły zostać ponownie otwarte.