Premier zaapelował do mieszkańców Irlandii o zasłanianie twarzy podczas każdego pobytu poza miejscem zamieszkania.

Od kilku miesięcy w Irlandii obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w transporcie publicznym, w sklepach i centrach handlowych, u fryzjerów, kosmetyczek oraz w miejscach, w których utrudnione jest zachowanie bezpiecznego dystansu.

Przed świętami Bożego Narodzenia rząd zarekomendował, by mieszkańcy nosili maseczki także podczas przebywania w zatłoczonych miejscach na świeżym powietrzu.

Rosnąca obecnie liczba hospitalizacji z powodu Covid-19 stała się powodem do przekazania kolejnego zalecenia dla społeczeństwa.

Zarówno Premier Irlandii Micheál Martin, jak i Naczelny Lekarz dr Tony Holohan rekomendują, by mieszkańcy zasłaniali teraz usta i nos podczas każdego pobytu na zewnątrz.

Na obecną chwilę nie ma planów wprowadzenia takiego obowiązku. Jednak eksperci ds. zdrowia uważają, że potrzebne jest podjęcie dodatkowych środków zapobiegania rozprzestrzeniania się Covid-19.

We wtorek 12/01/2021 poinformowano, że na na oddziałach intensywnej terapii znajduje się 158 osób. Spośród 28 szpitali w kraju aż w 13 nie ma już wolnych łóżek na OIT.

Irlandia ma obecnie najwyższy 14-dniowy wskaźnik zapadalności na Covid-19 na świecie – w ostatnich dwóch tygodniach koronawirusem zaraziła się jedna na 76 osób.