POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Placówki oświatowe otrzymały zalecenie dotyczące zakrywania ust i nosa przez uczniów w Irlandii.

Zbliża się właśnie początek roku szkolnego w Irlandii. Jak już wcześniej potwierdzono, nauka odbywać się będzie w trybie stacjonarnym. Jednak w związku z powrotem uczniów do szkół pojawiły się apele o wprowadzenie obowiązku zakrywania ust i nosa przez dzieci z młodszych klas.

Maseczki ochronne

Niezależna Naukowa Grupa Doradcza (ISAG) twierdzi, że dzieci ze szkół podstawowych powinny nosić maseczki ochronne na twarzy po powrocie do szkoły.

Przedstawiciele grupy sugerują, że jeśli nie zostaną podjęte działania, nastąpi masowa infekcja Covid-19 u nieszczepionych dzieci – szczególnie w przypadku wariantu Delta, który obecnie dominuje w Irlandii.

Ich zdaniem „właściwie dopasowane maski FFP2 powinny być noszone przez wszystkie dzieci i dostarczane przez Wydział Edukacji”.

Do tej pory Członkowie Krajowego Kryzysowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) zalecali noszenie maseczek przez osoby powyżej 13 roku życia czyli przez uczniów szkół średnich.

Przewodnicząca grupy ekspertów NPHET, dr Máirín Ryan, powiedziała:

U małych dzieci korzyści z używania masek są prawdopodobnie niewielkie i może na nie wpływać ich zmniejszona zdolność do dostosowania się do noszenia maski.

Nie bez znaczenia jest także kwestia wpływu zakrywania twarzy na rozwój ich umiejętności komunikacyjnych i językowych. Dodatkowo, zdaniem wielu lekarzy rodzinnych, noszenie maseczek przez małe dzieci przy tak nietypowym trybie życia szkolnego może zwiększyć u nich niepokój.

Zalecenie dla szkół

W związku z tym eksperci z NPHET radzą, by pozostać przy wcześniejszych zaleceniach i nie wprowadzać obowiązku zakrywania ust i nosa przez dzieci w szkołach podstawowych ani w przedszkolach.

Jak podaje The Irish Times, takie właśnie zalecenie zostało zawarte w rządowych wytycznych przesłanych do placówek oświatowych w Irlandii. W piśmie stwierdzono, że obowiązek noszenia masek na twarz w tych warunkach stanowi wyzwanie i może powodować nadmierny stres u bardzo małych dzieci.