Zakupy w Irlandii coraz droższe - to jeszcze nie koniec

Rosnąca inflacja artykułów spożywczych w Irlandii coraz mocniej uderza po kieszeni.

Inflacja artykułów spożywczych w Irlandii zmierza w kierunku rekordowego poziomu 12,4%, a 32% kupujących przyznaje, że „ledwo wiąże koniec z końcem”.

Inflacja w Irlandii

Według nowych danych Kantar, firmy zajmującej się analizą danych i doradztwem w zakresie marek, średni roczny koszt zakupów może wzrosnąć o 868 euro rocznie.

Rosnące koszty artykułów codziennego użytku szczególnie mocno uderzają w kupujących, a średnia cena podstawowych artykułów spożywczych, takich jak masło, mleko i chleb, jest obecnie o 28% wyższa niż w zeszłym roku.

W ciągu ostatnich 12 tygodni 8,6% wzrost ceny za opakowania spowodował, że kupujący wydali dodatkowe 99,1 mln euro w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Konsumenci coraz częściej zmieniają swoje nawyki zakupowe, aby poradzić sobie z dodatkową presją na budżety gospodarstw domowych.

Korzystają na tym asortymenty marek własnych supermarketów, jak twierdzi Kantar. W ciągu ostatnich 12 tygodni odnotowano wzrost ich sprzedaży o 7,2%.

Koszty artykułów spożywczych

Najnowsze dane pokazują, że sprzedaż artykułów spożywczych w Irlandii wzrosła o 3,6% w ciągu 12 tygodni do 3 października br.

Jednak przy obecnej inflacji zmiany nawyków zakupowych są niezbędne, aby obniżyć koszty. W przeciwnym razie średni roczny rachunek za produkty spożywcze wzrośnie z 6999 euro do 7867 euro, ostrzega Kantar.