POLONIA IRLANDIA

Przedstawiciele HSE wydali komunikat dotyczący używania jednorazowych rękawiczek ochronnych przez mieszkańców Irlandii.

W związku ze stopniowym znoszeniem obostrzeń w Irlandii coraz częściej poruszany jest temat używania jednorazowych maseczek i jednorazowych rękawiczek przez mieszkańców.

Taoiseach Leo Varadkar powiedział, że publiczne noszenie maseczek ochronnych może być zalecane podczas procesu łagodzenia obostrzeń. Nie wyraził się jednak jednoznacznie, czy noszenie maseczek miałoby być obowiązkowe czy dobrowolne.

We wtorek 05/05/2020 pojawiła się informacja, że związek reprezentujący pracowników transportu publicznego (NBRU) wezwał do wprowadzenia obowiązku noszenia masek ochronnych dla osób dojeżdżających do pracy.

Rząd ma wydać oficjalne oświadczenie w tej kwestii jeszcze przed początkiem pierwszej fazy znoszenia ograniczeń:

Więcej: Co będzie wolno w Irlandii? – 1 z 5 etapów znoszenia ograniczeń

Tymczasem HSE ostrzega przed używaniem jednorazowych rękawiczek podczas zakupów czy przebywania na zewnątrz. Zamiast tego korzystniej jest regularnie myć ręce.

Niebezpieczeństwo stwarza nieodpowiednia czynność zdejmowania rękawiczek, podczas której łatwo jest przenieść bakterie i wirusy z rękawiczek na skórę rąk, a stamtąd mogą łatwo dostać się do ust, nosa czy oczu.

Najnowsze badania przeprowadzone przez Departament Zdrowia pokazują, że w wyniku Covid-19 aż 96% ludzi myje ręce czyściej. Badania pokazują również, że po pandemii 90% osób nadal zamierza tak postępować.