POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Unijne certyfikaty mają ułatwić podróżowanie także mieszkańcom Irlandii.

Ministerstwo Zdrowia w Irlandii poinformowało, że do czwartku 15 lipca wysłane zostaną wszystkie wiadomości e-mail z załączonym unijnym certyfikatem dla podróżnych. Otrzymają go mieszkańcy, którzy przyjęli pełne szczepienie przeciw Covid-19 w centrach szczepień.

Zaświadczenie dla ozdrowieńców

Natomiast osoby zaszczepione przez lekarza GP, w aptece bądź w szpitalu otrzymają swoje certyfikaty tradycyjną pocztą. Ostatnie z nich prawdopodobnie dotrą do adresatów w połowie przyszłego tygodnia.

Jest za to spore zamieszanie z wydawaniem zaświadczeń dla ozdrowieńców. Przedstawiciele rządu wydali kilka sprzecznych ze sobą komunikatów w tej sprawie.

Pierwotnie zapowiadano, że zaświadczenia będą wystawiane przez lekarzy rodzinnych. Jednak Irlandzka Organizacja Medyczna (IMO) wykluczyła taką możliwość. Poinformowano, że nikt nie prowadził rozmów na ten temat z lekarzami GP.

Osoby, które wyzdrowiały z Covid-19, będą więc musiały wystąpić o swoje zaświadczenie do krajowego centrum telefonicznego.

Centrum informacji

I tu też pojawiły się dwa komunikaty – Minister Turystyki, Catherine Martin, powiedziała, że infolinia będzie prowadzona przez HSE. Tymczasem Paul Reid poinformował, że HSE nie będzie ponosić odpowiedzialności za utworzenie ani prowadzenie tego call center.

Ostatecznie centrum informacji będzie prowadzone przez Ministerstwo Zdrowia. Uruchomiono już numer infolinii: 1800 851 504.

Na razie call center działa tylko dla połączeń alarmowych. Taoiseach Micheál Martin zapowiada, że centrum informacji w pełni będzie działać od poniedziałku 19 lipca.