Zamieszki w Dublinie - aresztowano 19 osób

Protesty eskalowały do dramatycznych wydarzeń w stolicy Irlandii.

W poniedziałek 15 lipca przed specjalnym posiedzeniem Sądu Rejonowego w budynku Criminal Courts of Justice w Dublinie, stanęło 15 osób w związku z gwałtownymi protestami, które wybuchły w Coolock w Dublinie.

Protesty w Irlandii

Osoby te zostały oskarżone o naruszenie porządku publicznego, w tym o niewykonywanie poleceń Gardy oraz o stosowanie gróźb lub zachowań obraźliwych.

Patrole Gardy nadal przebywają na miejscu przed dawną fabryką Crown Paints w Coolock, miejscem przeznaczonym na zakwaterowanie dla uchodźców w północnym Dublinie.

Funkcjonariusze przez cały dzień byli poddawani zarówno werbalnym, jak i fizycznym atakom, które eskalowały do rzucania kamieniami, fajerwerkami i innymi przedmiotami w ich kierunku.

Niektóre radiowozy Gardy zostały poważnie uszkodzone, pojawiło się też kilka podpaleń.

Wzmożona reakcja Gardy

Rzecznik Gardy powiedział:

W miarę jak sytuacja się zaostrzała, członkowie An Garda Síochána użyli siły, aby się bronić, w ramach wzmożonej reakcji na sytuację.
Pomocy udzielili członkowie Jednostki Porządku Publicznego An Garda Síochána oraz Jednostka Wsparcia Powietrznego Garda.
Użycie siły obejmowało zastosowanie gazu obezwładniającego oraz wysłanie funkcjonariuszy porządkowych w kaskach i z tarczami.
An Garda Síochána nie ma informacji o żadnych obrażeniach na obecną chwilę.

Dalsze postępowanie

Wszystkie piętnaście osób zostało zwolnionych za kaucją w wysokości 300 euro, pod warunkiem, że będą trzymać się z dala od dawnej fabryki Crown Paints na Malahide Road w Coolock.

Muszą także zgodzić się na nieuczestniczenie w antyspołecznych zgromadzeniach ani protestach. Wszyscy mają ponownie stawić się przed sądem 18 września.

W sumie w poniedziałek wieczorem aresztowano 19 osób. Cztery kolejne osoby, które zostały zatrzymane, mają stawić się przed sądem we wtorek rano.

Potwierdzono, że w identyfikacji osób oskarżonych o naruszenie porządku publicznego po raz pierwszy wykorzystano uruchomiony w Dublinie system kamer nasobnych (body-cam).