Irlandzki parlament ma zająć się projektem zakładającym natychmiastowe zamrożenie wszystkich czynszów w Irlandii.

Kryzys mieszkaniowy na Zielonej Wyspie pogłębia się. Świadczą o tym najnowsze dane, według których obecnie jest aż 10.514 bezdomnych osób w Irlandii.

Gniew wzbiera w mieszkańcach, którzy coraz głośniej sprzeciwiają się takim realiom. W dużych miastach coraz trudniej jest płacić za wynajem, bo podwyżki  czynszów znacznie przewyższają możliwości zarobkowe najemców.

W Dublinie i Cork tysiące osób wyszło na ulice protestując i żądając natychmiastowej reakcji rządu. W stolicy Irlandii mieszkańcy pozostawiają zimowe okrycia na barierce mostu Ha’penny Bridge dla osób bezdomnych.

Mieszkańców wspierają wszystkie największe partie polityczne w Irlandii, poza Fine Gael, a projekt jednej z nich właśnie trafił pod obrady Dáil. Członkowie Sinn Féin przygotowali plan wprowadzenia natychmiastowego zamrożenia wszystkich czynszów w Irlandii na okres trzech lat.

Podobne zjawisko nie jest niczym nowym – takie rozwiązanie zdecydowano się wprowadzić w Berlinie na okres pięciu lat. Projekt Sinn Féin pojawił się już pół roku temu, jednak rząd zdecydował się dołączyć kolejne miasta do strefy czynszów regulowanych:

Czynsze kontrolowane w Irlandii – nowe miasta dodane do listy

W listopadzie br. Taoiseach Leo Varadkar ostatecznie wykluczył taką możliwość. Sytuacja stała się jednak dynamiczna, bo niecały miesiąc później złożono formalny wniosek o rozpatrzenie projektu.