POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Mieszkaniec jednego z miast w Irlandii zobaczył robaki wypływające z kranu w swojej kuchni.

Mieszkaniec Carrigaline w hrabstwie Cork zgłosił do Irish Water fakt, że w jego domu z kranu w kuchni wychodzą robaki. W związku z tym zgłoszeniem zlecono inspekcję wodociągów w tym rejonie.

Okazało się, że w filtrze stacji uzdatniania wody w Inniscarra także odnalezione zostały te same robaki. Według raportu EPA (Environmental Protection Agency) znalezione robaki okazały się być pierścienicami z gatunku rurecznika mułowego. Nie są to pasożyty i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka.

Sprawa została zgłoszona 02/07/2019. Cały system rur w domu mężczyzny został przepłukany, a filtr w stacji uzdatniania wody został odkażony wyższym stężeniem chloru. Kontrole wody przeprowadzone 04/07/2019 i 08/07/2019 nie wykazały już obecności żadnych pierścienic.

Rureczniki mułowe są często spotykane w mulistym dnie zbiorników wodnych. Są bardzo odporne na zanieczyszczenia i pomagają utrzymać równowagę biologiczną w wodzie. Woda pitna w stacji uzdatniania wody Inniscarra pochodzi z rzeki Lee i to najprawdopodobniej stamtąd pochodziły znalezione pierścienice.