Zanieczyszczona woda pitna w Irlandii - ostrzeżenie dla mieszkańców

Zawiadomienie dla konsumentów w Irlandii zostało opublikowane w celu ochrony zdrowia publicznego.

Po konsultacjach pracowników Irish Water z przedstawicielami HSE oraz z urzędnikami Waterford City & County Council zdecydowano i wprowadzeniu ostrzeżenia w związku z zanieczyszczoną wodą pitną.

Zanieczyszczona woda pitna

Zalecenia dotyczą mieszkańców obszaru zaopatrywanego przez Touraneena Public Water Supply, a powodem wydania ostrzeżenia jest podwyższone zmętnienie uzdatnionej wody w tym obszarze.

Eksperci z Irish Water i Waterford City & County Council monitorują sytuację w celu jak najszybszego i jak najbezpieczniejszego wycofania ostrzeżenia. W międzyczasie wszystkim klientom, których dotyczy to zawiadomienie, zaleca się gotowanie wody przed użyciem do odwołania.

Ostrzeżenie dla mieszkańców

Mieszkańcom zaleca się gotowanie wody do picia, przygotowywania napojów na bazie wody, przygotowywania sałatek i innych potraw, które nie są gotowane przed jedzeniem, do mycia zębów i robienia lodu.

Ostrzega się również, że popularne domowe filtry do wody nie wpłyną na uzdatnienie wody do spożycia bez gotowania. Nie należy też spożywać wody, która została kilkukrotnie przegotowana.

W przypadku wątpliwości należy zadzwonić na całodobową infolinię pod numer 1800 278 278.

Nakaz oszczędzania wody

Irish Water ponownie zwraca się też z prośbą do mieszkańców Tipperary, aby nadal oszczędzali wodę, ponieważ skutki suszy wciąż wpływają na niektóre zasoby.

Przypomina się także, iż w dalszym ciągu obowiązuje wprowadzony nakaz oszczędzania wody w wyznaczonych obszarach West Cork:

Więcej: Kara za złamanie przepisu w Irlandii – nakaz oszczędzania wody