POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII ARTYKUŁ

Rząd przyjął właśnie nową ustawę dotyczącą kierowców w Irlandii.

Kontrowersyjne przepisy trafiły pod głosowanie i zostały zatwierdzone większością głosów. Prace nad ustawą trwały ponad rok.

Była ostra wymiana zdań, debata trwała prawie 20 godzin, jednak zdecydowano, że w Irlandii zostanie zmienione prawo dotyczące kierowców.

Zaostrzone prawo ma chronić innych użytkowników dróg i wiąże się ze zwiększoną karą dla kierowców, którzy złamią przepisy.

Jak wyglądają nowe przepisy dla kierowców w Irlandii

Pierwszy przepis dotyczy kierowania pojazdem przez osoby po spożyciu alkoholu. Obecnie kierowca z pełnymi uprawnieniami może uzyskać 3 punkty karne i grzywnę w kwocie €200, jeśli w jego krwi wykryto alkohol w granicach od 50mg do 80mg na 100ml.

Po wprowadzeniu nowego prawa kierowca prowadzący pojazd z poziomem alkoholu powyżej 50mg na 100ml krwi automatycznie utraci prawo jazdy, nawet jeśli będzie to jego pierwsze przewinienie.

Drugi przepis dotyczy kierowców, którzy pozwalają prowadzić swój samochód osobie z tymczasowym prawem jazdy bez obecności kierowcy z pełnym prawem jazdy. Już niedługo w Irlandii będzie to przestępstwem.