
Irlandia szykuje się do ważnych zmian w systemie sprawiedliwości.
Irlandzki rząd przygotowuje szeroki pakiet zmian prawnych, które obejmują zaostrzenie niektórych przepisów.
Zaostrzenie przepisów w Irlandii
Minister Sprawiedliwości Jim O’Callaghan zapowiedział wprowadzenie nowych rozwiązań legislacyjnych, które mają wejść w życie jeszcze w tym roku.
W ramach reformy przewidziano między innymiczmiany w ustawie o porządku publicznym, których celem jest zapobieganie niewłaściwemu zachowaniu i zastraszaniu w miejscach publicznych.
Funkcjonariusze Gardy otrzymają możliwość wydania polecenia zdjęcia zakrycia twarzy, jeśli podejrzewają, że służy ono do ukrycia tożsamości lub zastraszania innych.
Będą mogli także usunąć lub zabezpieczyć takie zakrycie bez nakazu sądowego w razie odmowy współpracy ze strony osoby poproszonej o wykonanie polecenia.
Elektroniczny nadzór
Równocześnie Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczyna prace nad ustawą, która umożliwi stosowanie elektronicznego nadzoru wobec skazanych za określone przestępstwa.
Elektroniczne tagowanie ma stać się jednym z narzędzi do walki z przepełnieniem więzień i będzie stosowane wobec wybranych grup skazanych.
Choć już w 2007 roku przyjęto przepisy umożliwiające stosowanie tagów dla więźniów na tymczasowym zwolnieniu, dotąd nie weszły one w życie. Nowa inicjatywa ma to zmienić.
Nowe przepisy w Irlandii
Planowane jest także zwiększenie roli prac społecznych jako alternatywy dla kary więzienia. Obecnie sędziowie muszą rozważyć nałożenie prac społecznych przy wyrokach do 12 miesięcy pozbawienia wolności.
Nowe przepisy podniosą ten próg do 24 miesięcy. Dodatkowo maksymalna liczba godzin prac społecznych ma wzrosnąć z 240 do 480.
Projekt ustawy zakłada także penalizację praktyki oferowania mieszkania w zamian za usługi seksualne. Nowe przepisy obejmą zarówno oferowanie zakwaterowania w zamian za usługi, jak i publikowanie takich ofert.
Kara za złamanie nowych przepisów ma wynosić do 5000 euro grzywny, a przestępstwem będzie już samo składanie takich propozycji, bez konieczności udowodnienia, że doszło do czynności seksualnych.