Zaostrzone środki kontrolne w Irlandii - podwojono kary pieniężne

Ministerstwo wprowadza zaostrzone środki w odpowiedzi na serię niebezpiecznych incydentów w Irlandii.

Rząd Irlandii podjął decyzję o podwojeniu mandatów dla właścicieli psów, którzy nie potrafią utrzymać swoich zwierząt pod kontrolą.

Zaostrzenie przepisów w Irlandii

Zmiana ta wynika z serii „niepokojących ataków psów”, do których doszło w ostatnim czasie w kilku regionach kraju.

Minister ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich i Społecznych, Heather Humphreys, ogłosiła tę decyzję, podpisując nowe przepisy jako część reformy ustawy Control of Dogs Act 1986.

Dodatkowo, minister Humphreys poinformowała o utworzeniu nowego funduszu w wysokości 2 mln euro na rzecz schronisk dla psów na terenie całego kraju.

Ten krok jest odpowiedzią na malejącą liczbę pracowników w sektorze schronisk, którzy doświadczają znacznego naporu związanego z obsługą bezdomnych psów.

Mandaty w Irlandii

Po wprowadzeniu nowych środków rakarze będą mieli możliwość wystawiania wielu mandatów jednocześnie, jeśli natkną się na właściciela, który potencjalnie łamie kilka przepisów ustawy o Kontroli Psów.

To może oznaczać, że potencjalny właściciel psa może otrzymać trzy osobne mandaty (do 300 euro każda), jeśli pies rasy uznanej za niebezpieczną nie nosi kagańca, obroży lub jeśli właściciel nie posiada licencji na posiadanie tej rasy psa.

Dodatkowo, w odpowiedzi na narastający problem ataków psów, minister Humphreys zapowiedziała utworzenie nowej grupy, która zajmie się badaniem szerszych kwestii związanych z posiadaniem psów oraz rozważeniem ewentualnego rozszerzenia listy rasowych psów uznanych za niebezpieczne w Irlandii.

Obecnie istnieje 10 ras psów uznanych za niebezpieczne, a zgodnie z obowiązującym prawem, zabronione jest też posiadanie mieszanki tych ras.

Na początku przyszłego roku ma ruszyć specjalna kampania informacyjna dotycząca odpowiedzialności za posiadanie psów w Irlandii.