Zapowiedź nowych działań - zmiana przepisów na irlandzkich drogach

Nowe przepisy mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach w Irlandii.

Minister Transportu, Eamon Ryan, planuje wdrożyć nowe przepisy dla kierowców w Irlandii w celu poprawy bezpieczeństwa.

Drogi w Irlandii

Rząd rozważa plan zmniejszenia prędkości na drogach w całym kraju w odpowiedzi na serię tragicznych wypadków na irlandzkich drogach, jakie miały miejsce w ostatnim czasie.

To reakcja na słowa wygłoszone przez wyższego rangą funkcjonariusza Gardy, który stwierdził, że obniżenie ograniczeń prędkości na niektórych wiejskich drogach może przyczynić się do zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.

Na dzień 31 sierpnia br. na irlandzkich drogach zginęło już 125 osób, co oznacza wzrost o 24 w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku oraz o 39 więcej niż w tym samym okresie w 2019 roku.

W tym roku odnotowano ponad 600 „poważnych” wypadków drogowych, w wyniku których ludzie doznali trwałych obrażeń, a blisko jedna trzecia zgonów dotyczyła osób w wieku poniżej 25 lat.

Limity prędkości w Irlandii

Minister Ryan, oświadczył, że „jednym z kluczowych środków” mających na celu zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych na drogach jest analiza kwestii przekroczenia prędkości.

W wywiadzie dla radia RTÉ Radio One powiedział, że jest to zgodne z zobowiązaniem programu rządowego do „przeglądu i obniżenia ograniczeń prędkości tam, gdzie to jest uzasadnione, w celu poprawy bezpieczeństwa drogowego i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz zapewnienia większego przestrzegania przepisów”.

Dodał, że on i wiceminister Jack Chambers planują wkrótce przedstawić memorandum na ten temat rządowi, a takie przepisy będzie można szybko wdrożyć.

Dodał, że innym sposobem może być przeprojektowanie irlandzkich dróg, aby uczynić je bezpieczniejszymi, ponieważ wzrasta liczba ofiar śmiertelnych wśród pieszych i motocyklistów.

Kontrole drogowe w Irlandii

Do środy 30 sierpnia An Garda Síochána przeprowadziła 27 000 kontroli drogowych, wykrywając 5 100 osób prowadzących pojazdy pod wpływem narkotyków lub alkoholu, a także 105 000 osób przekraczających limit prędkości.

Ponadto ponad 12 500 osób otrzymało mandaty za korzystanie z telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdu.

Komentując drastyczną liczbę wypadków drogowych w Irlandii zaapelowano o przestrzeganie limitów prędkości oraz o dostosowanie prędkości do warunków pogodowych, pojazdu, stanu drogi i danych warunków ruchu.