POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Zasiłek został wprowadzony w Irlandii dla osób, które utraciły zatrudnienie w wyniku pandemii koronawirusa.

Zasiłek Pandemic Unemployment Payment dla nowych wnioskodawców zostanie przedłużony do 31/03/2021 – powiedziała Minister ds. Ochrony Socjalnej Heather Humphreys.

We wrześniu minister w ostatniej chwili przeforsowała zmiany dotyczące aplikujących o zasiłek Covid-19 Pandemic Unemployment Payment (PUP).

Rząd zgodził się wówczas na przedłużenie terminu ubiegania się o zasiłek dla nowych wnioskodawców. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zamknięcie programu dla tych osób planowano od 17/09/2020. Jednak minister Humphreys udało się przedłużyć ten termin jeszcze do końca 2020 roku.

Teraz termin ten ponownie został przedłużony – do 31/03/2021. Posunięcie to ma na celu zapewnienie „spokoju ducha” tym osobom, które unikają powrotu do pracy z obawy, że utracą dostęp do tej płatności w przypadku utraty zatrudnienia po 01/01/2021.

Obecnie istnieją cztery stawki PUP od €203 do €350, w zależności od tego, ile pracownik zarabiał, zanim stracił pracę.

Gdyby program został zamknięty dla nowych wnioskodawców wraz z końcem roku, mieliby oni prawo do wypłaty Jobseeker’s Allowance w wysokości €203 tygodniowo, nawet przy utracie pracy z powodu pandemii Covid-19.

Minister powiedziała, że ma nadzieję, iż pracownicy nie będą musieli wracać do płatności PUP w przyszłym roku, ale w przypadku Covid-19 nic nie jest pewne. Zapewniła przy tym, że nie chce, aby osoby te były z tego powodu zestresowane, zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia.