To odkrycie rewolucjonizuje wiedzę o geologii w Irlandii.
Zespół naukowców dokonał niecodziennego znaleziska na terenie zachodniej części Irlandii. To odkrycie rewolucjonizuje wiedzę o irlandzkiej geologii.
Znalezisko w Irlandii
Naukowcy natknęli się tam na skamieniałość gąbki sprzed 315 milionów lat, co rzuca nowe światło na prehistoryczną bioróżnorodność Irlandii.
Odkrycie gigantycznej prehistorycznej gąbki Cyathophycus balori niedaleko Klifów Moheru w hrabstwie Clare, wzbudza zdumienie wśród naukowców i amatorów geologii na całym świecie.
Gąbka Cyathophycus balori, o imponującej wysokości 50 cm, jest największym znanym egzemplarzem swojego rodzaju.
Jej wiek – 315 milionów lat – wskazuje na okres, kiedy hrabstwo Clare było położone blisko równika.
An extraordinary new species of fossil sponge dating back to a time when County Clare was located close to the Equator has been discovered in the rocks that make up the Cliffs of Moher by Dr. Eamon Doyle, geologist for the @BurrenGeopark https://t.co/Q67UEBwiCB#Geology pic.twitter.com/e1iZ1fWEzS
— Dunphy Communications (@dunphycomms) January 3, 2024
Klify Moheru – Cliffs of Moher
Skamieniałość została odkryta w skałach tworzących Klify Moher i jest to pierwsze takie znalezisko w Irlandii.
Informacje o znalezisku zostały opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie geologicznym Geobios, z udziałem dr. Josepha Bottinga i dr. Lucy Muir, światowych ekspertów w dziedzinie skamieniałości gąbek.
Odkrycie to nie tylko rzuca nowe światło na prehistoryczną geografię Irlandii, ale także inspiruje kolejne pokolenia paleontologów do dalszych badań i odkryć.