
Coraz większe inwestycje wyraźnie przyspieszają irlandzką transformację energetyczną.
Marzec 2025 okazał się przełomowy dla transformacji energetycznej Irlandii – odnotowano rekordowe wartości produkcji energii ze słońca i zmagazynowanej, a odnawialne źródła pokryły aż 39% krajowego zapotrzebowania.
Zielona energia w Irlandii
Z danych opublikowanych przez operatora systemu energetycznego EirGrid wynika, że marzec przyniósł spektakularne rezultaty w zakresie produkcji energii odnawialnej.
25 marca padł nowy rekord mocy pozyskanej ze słońca – ponad 750 MW w jednym momencie. To o 18 MW więcej niż poprzedni rekord ustanowiony latem ubiegłego roku.
Marzec był również trzecim najlepszym miesiącem w historii pod względem całkowitej ilości wyprodukowanej energii słonecznej.
Energia elektryczna w Irlandii
W szczególnie słoneczne dni instalacje fotowoltaiczne dostarczały ponad 18% całej energii w kraju. Energia wiatrowa w marcu zaspokoiła jedną trzecią zapotrzebowania na prąd.
Największym pojedynczym źródłem pozostawał jednak gaz ziemny, odpowiadający za 39% całkowitej produkcji. Dodatkowe 18% energii elektrycznej pochodziło z importu, głównie za pośrednictwem połączeń zewnętrznych z innymi krajami.
Łączne zapotrzebowanie na energię elektryczną w Irlandii w marcu wyniosło 3061 GWh. System musiał zatem równoważyć różnorodne źródła energii, zarówno odnawialne, jak i konwencjonalne.
Historyczny rekord energii zmagazynowanej
Marzec przyniósł także rekord w zakresie wykorzystania przemysłowych magazynów energii. 14 marca odnotowano największą w historii ilość energii wypuszczonej do sieci z magazynów bateryjnych – niemal 300 MW.
To pokazuje rosnące znaczenie technologii magazynowania energii dla stabilności systemu i możliwości pełniejszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza w okresach mniejszego nasłonecznienia czy bezwietrznej pogody.
Irlandzki system energetyczny może obecnie przyjąć do 75% energii pochodzącej z OZE w jednym czasie – to tzw. limit nienasychronizowanego udziału (SNSP), będący jednym z najwyższych na świecie.
Mimo imponujących wartości, zdarzały się także momenty, gdy udział odnawialnych źródeł wynosił zaledwie 5%, co pokazuje, jak dynamiczny i złożony jest ten system.
Coraz większe inwestycje w fotowoltaikę, energetykę wiatrową oraz infrastrukturę magazynującą energię wyraźnie przyspieszają irlandzką transformację energetyczną.