Według synoptyków La Niña może przynieść tej zimy „przedłużający się śnieg” do Irlandii.

La Niña czyli wysoka temperatura na powierzchni Pacyfiku spowoduje dłuższą i bardziej mroźną zimę w Europie niż zazwyczaj. Natomiast na niektórych obszarach w Irlandii może dojść do nagromadzenia się śniegu.

Opady śniegu

Z prognozy długoterminowej Accuweather wynika, że w północnej Europie spodziewane są przedłużone okresy mroźnego powietrza. Także w Irlandii możliwe jest wystąpienie typowo zimowych warunków przez dłuższy okres czasu.

Dzięki złożonemu układowi pogodowemu znanemu jako La Niña, w całym kraju pojawią się opady śniegu – szczególnie w dalszej części sezonu – a także przenikliwe wiatry ze wschodu.

Zima w Irlandii

W Irlandii tej zimy nie są prognozowane żadne większe burze śnieżne, ale w niektórych rejonach spodziewane jest znaczne nagromadzenie śniegu. Tegoroczne świata Bożego Narodzenia mogą więc być białe.

Wraz z nadejściem drugiej połowy sezonu główny kierunek wiatru zmieni się w północno-zachodniej Europie i stanie się bardziej wschodni.

Ponieważ przewiduje się, że rdzeń zimnego powietrza na kontynencie europejskim pojawi się na wschodzie, wschodni wiatr będzie w stanie przetransportować to chłodne powietrze dalej na zachód.

Temperatury w drugiej połowie zimy będą zbliżone do średniej, w niektórych regionach spadając poniżej normy.

Alert pogodowy

Tymczasem w kolejnych tygodniach spodziewane są w Irlandii typowe dla tej pory roku sztormy i huragany. Już w ten weekend mieszkańcy Cork i Kerry spodziewać się mogą pogorszenia warunków pogodowych.

Met Eireann wprowadził żółty alert ostrzegawczy. Alert obowiązuje od godziny 12:00 w sobotę 23 października do północy w niedzielę 24 października.

Spodziewane są intensywne opady deszczu, a lokalnie może dojść do zalania dróg. Kierowcy powinni w tym czasie zachować szczególną ostrożność.