Wprowadzenie nowych wytycznych w Irlandii spotkało się z krytyczną reakcją ze strony INMO.
Od środy 19 kwietnia szpitale ostre w Irlandii mogą zrezygnować z obostrzeń dotyczących ochrony zdrowia, które obowiązują od trzech lat.
Nowe wytyczne w Irlandii
Nowe wytyczne HSE zezwalają na zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa zarówno przez personel, jak i pacjentów oraz osoby odwiedzające pacjentów w szpitalu.
Zgodnie z nowymi wytycznymi przewiduje się jednak wyjątki, a decyzja o złagodzeniu obostrzeń ma być podjęta indywidualnie przez każdy szpital.
Stosowanie maseczek ochronnych będzie nadal obowiązywało w różnych kluczowych sytuacjach zagrożenia zdrowia.
Według zaleceń Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia nakaz zasłaniania ust i nosa przez personel szpitala będzie w mocy, gdy pacjenci będą wykazywać objawy wirusa układu oddechowego bądź podczas wykonywania procedur o wyższym ryzyku.
Natomiast pacjenci na oddziałach wielołóżkowych otrzymają maseczki ochronne, jeśli inni pacjenci będą mieć objawy wirusowego zakażenia układu oddechowego.
Krytyka decyzji HSE
Generalny Sekretarz Irlandzkiej Organizacji Pielęgniarek i Położnych (INMO), Phil Ní Sheaghdha, ostro skrytykowała tę decyzję.
Stwierdziła, że w irlandzkich szpitalach panuje ogromne przeludnienie, a sezon chorób zakaźnych jeszcze trwa. Jej zdaniem zniesienie obowiązku stosowania maseczek ochronnych w tej chwili zagraża zdrowiu społeczeństwa.