Zmiana trendów zakupowych w Irlandii - zaskakujące informacje

Najnowsze dane dotyczące obecnych trendów zakupowych w Irlandii zaskakują.

Najnowsze dane Centralnego Urzędu Statystycznego (CSO) pokazują, że w Irlandii odnotowano właśnie największy roczny spadek sprzedaży detalicznej od ponad roku.

Sprzedaż detaliczna w Irlandii

Według CSO, sprzedaż detaliczna spadła o 0,6% w maju w porównaniu do kwietnia i o 1% w porównaniu z majem 2023 roku.

Największe spadki sprzedaży odnotowano w sektorach odzieży, obuwia i tekstyliów (-6,4%), handlu motoryzacyjnego (-4,5%) oraz innych sprzedażach detalicznych, takich jak dywany, gry i zabawki, kwiaty i nawozy (-3,8%).

Mniejsze spadki odnotowano w sprzedaży artykułów budowlanych, farb i szkła (-2,4%), mebli i oświetlenia (-2,1%) oraz artykułów elektrycznych (-1,7%).

Z drugiej strony, w skali miesiąca sprzedaż w barach wzrosła o 13,8%, sprzedaż książek, gazet i artykułów papierniczych wzrosła o 7%.

W przypadku farmaceutyków, artykułów medycznych i kosmetycznych sprzedaż wzrosła o 3%. Domy towarowe zanotowały wzrost sprzedaży o 2,9%.

Sektor handlu w Irlandii

W ujęciu rocznym, największe spadki odnotowano w innych sprzedażach detalicznych (-6,4%), artykułach budowlanych, farbach i szkle (-5,5%), domach towarowych (-4%) oraz żywności, napojach i tytoniu w specjalistycznych sklepach (-3,9%).

Największy roczny wzrost sprzedaży zanotowano w sektorze książek, gazet i artykułów papierniczych (+8,1%), odzieży, obuwia i tekstyliów (+4,9%) oraz w barach (+4,5%).

Natomiast odsetek sprzedaży detalicznej realizowanej online przez firmy zarejestrowane w Irlandii wyniósł w maju 2024 roku 4,9%, w porównaniu z 5,6% w kwietniu 2024 roku i 5,2% w maju 2023 roku.