Rząd w Irlandii przygotowuje się do wprowadzenia zmian dla osób wynajmujących domy i apartamenty.

Rząd przygotowuje zmiany dla landlordów dotyczące zasad wynajmowania domów i apartamentów. Zmiany zostaną ogłoszone jako Deposit Protection Scheme (DPS) i mają wpłynąć na zmniejszenie liczby skarg najemców.

Zwrot kaucji za wynajem domu lub apartamentu w Irlandii

Obecnie coraz więcej jest przypadków, kiedy landlord nie chce zwrócić najemcom pieniędzy z kaucji. W tym przypadku najemcy mogą się jedynie zwrócić do RTB, lecz odzyskanie pieniędzy może trwać nawet kilka lat. Deposit Protection Scheme ma pomóc w odzyskaniu wpłaconej przez najemców kaucji w trybie natychmiastowym.

Wysokość kaucji za wynajem domu lub apartamentu w Irlandii

Rząd planuje zaostrzyć przepisy także po to, by landlordzi nie wykorzystywali trwającego kryzysu mieszkaniowego i nie mogli żądać wygórowanej stawki kaucji. Od kilku miesięcy odnotowuje się przypadki, w których właściciele nieruchomości żądają wpłacenia kaucji w kwocie dwóch lub trzech miesięcy czynszu.

Strefy regulowanego czynszu w Irlandii

Strefy regulowanego czynszu – Rental Pressure Zone – mają zostać rozszerzone. W tych strefach czynsze mogą wzrosnąć maksymalnie o 4% rocznie – czytaj więcej: Lista miast gdzie wprowadzono czynsze regulowane – prawo obowiązuje od północy

Powrót starych zasad wynajmu pokoju w Irlandii

Trwa jeszcze dyskusja na ten temat, lecz najprawdopodobniej rząd przywróci stare zasady wynajmu pokoju, które pozwalają na wynajem pokoju w systemie House Share. W takich nieruchomościach najemcy płacą za pokój, natomiast mają wspólną kuchnię i łazienkę z innymi najemcami. Podnajmowanie pokojów w Irlandii stało się nielegalne w 2013 roku.

Dokładny projekt nowych zasad dla landlordów ma zostać opublikowany jeszcze w tym tygodniu.