Właśnie wprowadzono nowe ograniczenia dla kierowców, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach w Irlandii.

Mieszkańcy Dublina zostali poinformowani o zmianie przepisów w ruchu drogowym na terenie miasta. Zmiany dotyczą ograniczenia limitu prędkości oraz uruchomienia systemu kamer.

Dzisiaj w nocy uruchomiony zostanie system kamer kontrolujących prędkość samochodów przejeżdżających przez Port Tunnel. Kierowcy, którzy przejadą przez tunel w czasie krótszym niż 3,5 minuty, otrzymają mandat i punkty kare.

Dopuszczalny limit prędkości w tunelu wynosi 80 km/h, lecz wielu kierowców znacznie przekracza tę prędkość. Teraz kamery zarejestrują czas wjazdu i czas wyjazdu samochodu, co pozwoli obliczyć czy kierowca stosował się do przepisów.

Oprócz tego rozszerzony został obszar, w którym kierowcy zobligowani są do jazdy 30 km/h, a nie jak wcześniej 50 km/h. Większość tzw. „slow zone” wyznaczono już w 2010 roku oraz pod koniec marca 2017 roku, jednak teraz urzędnicy podjęli decyzję, by rozszerzyć ten obszar o dodatkowe punkty.

Dzielnice, w których obowiązują nowe ograniczenia prędkości: Sandymount, Crumlin, Drimnagh, Raheny, Artane, Cabra, Phibsborough, Coolock, Glasnevin i Drumcondra, a także niektóre sąsiadujące z nimi obrzeża.

Zarówno ograniczenia prędkości z 50 km/h do 30 km/h, jak i system kamer w tunelach są rozważane przez pracowników innych urzędów miast na terenie całej Irlandii. Wprowadzenie podobnych przepisów może więc nastąpić w najbliższej przyszłości także w innych miastach.