Minister Zdrowia Simon Harris ogłosił zmiany na dorocznym spotkaniu Irish Pharmacy Union (IPU) w Croke Park.

Minister zdrowia uważa, że wszystkie kobiety powinny mieć taki sam dostęp do antykoncepcji w Irlandii. Obecnie, kobiety, które posiadają Medical Card, muszą iść do swojego lekarza, aby otrzymać receptę na pigułkę “dzień po”. Minister Zdrowia Simon Harris zapowiedział na spotkaniu w IPU zmiany w systemie GMS scheme.

Po wprowadzonej zmianie każda kobieta z Medical Card będzie mogła uzyskać pigułkę “dzień po” bezpośrednio w aptece. Nie będzie potrzebowała recepty od swojego lekarza GP. Taki system działa już od pięciu lat dla kobiet, które posiadają prywatne ubezpieczenie medyczne w Irlandii.

Przedstawiciel Irish Pharmacy Union stwierdził:

Konieczność wizyty u lekarza GP po receptę była niepotrzebną barierą. To oznaczało także, że najuboższe i najbardziej narażone w społeczeństwie irlandzkim kobiety nie były traktowane sprawiedliwie w porównaniu z pacjentkami korzystającymi z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.

Badania opublikowane w 2010 roku wykazały, że wśród 1.696 kobiet, które otrzymały pigułki “dzień po” w ciągu 72 godzin od stosunku, tylko 37 z nich zaszło w ciążę. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 lipca 2017 roku.