Zmiany w opłatach wizyt GP - nowy plan ministra

Minister Zdrowia w Irlandii poinformował wczoraj o swoich planach dotyczących obniżki opłaty za wizytę lekarską.

Minister Zdrowia Simon Harris poinformował wczoraj o planach obniżenia kosztów związanych z wizytą dziecka u lekarza rodzinnego.

Niestety wielu rodziców ma problemy, by opłacić wizytę dla chorego dziecka, która przeważnie wynosi €60. Do tego dochodzą koszty za leki na receptę, a także te OTC, jak na przykład leki przeciwgorączkowe.

Według planu ministra wizyty dla wszystkich dzieci powinny być bezpłatne. Nie udaje się jednak porozumieć w tej kwestii z lekarzami GP, którzy odmawiają podpisania takich kontraktów. Dlatego Minister Harris proponuje uzgodnić limit bezpłatnych wizyt w roku, po przekroczeniu którego rodzice mieliby opłacać wizyty.

Jest też druga opcja, według której koszt wizyty dziecka u lekarza GP powinien wynosić €5, maksymalnie €10. Minister uważa, że to niemoralne, by rodzice mieli problemy w opłaceniu wizyty chorego dziecka. Należy im to ułatwić i spróbować osiągnąć porozumienie z lekarzami.

W kwietniu 2017 roku opracowany został raport na temat irlandzkiej służby zdrowia. Zalecono w nim, by w ciągu najbliższych kilku lat wszyscy mieszkańcy Irlandii zostali objęci bezpłatną opieką lekarzy GP:

Czytaj więcej: Bezpłatny lekarz GP i szpital dla wszystkich w Irlandii

W sierpniu Minister Harris zapewnił, że trwają prace nad realizacja planu bezpłatnej opieki lekarza GP dla dzieci poniżej 12-go roku życia. W grudniu miało dojść do podpisania umowy z lekarzami:

Czytaj więcej: Bezpłatny lekarz dla dzieci poniżej 12-go roku życia. Podano wstępną datę

Od tego czasu nadal nie udało się ministerstwu dojść do porozumienia z lekarzami GP. Obecnie z bezpłatnej wizyty lekarskiej mogą korzystać dzieci poniżej 6-go roku życia oraz posiadający Medical Card lub GP Visit Card.