Minister Zdrowia w Irlandii zapowiedział dostęp do bezpłatnych kart GP Visit dla tysięcy osób.

Minister Zdrowia w Irlandii Simon Harris ogłosił nowy plan rządu, na który przeznaczono €11 milionów z państwowego budżetu.

O darmowe karty GP Visit Card będą się mogły ubiegać wszystkie osoby pobierające Carer’s Allowance. Są to dziesiątki tysięcy osób w całej Irlandii, które opiekują się osobami chorymi bądź niepełnosprawnymi i nie mogą przez to podjąć pracy zarobkowej.

Minister Simon Harris potwierdził wczoraj wieczorem, że udało się na to znaleźć środki finansowe, a także dodatkowo €10 milionów zostanie przeznaczone na sektor pomocy tymczasowej (Respite Care). Większość tej sumy pokryje koszty związane z prowadzeniem domów opieki.

Nowy plan rządu pojawił się po ogólnokrajowej dyskusji na temat krytycznej sytuacji finansowej opiekunów osób chorych i niepełnosprawnych, którą rozpoczęto po programie dokumentalnym RTÉ Prime Time. Wówczas rząd Irlandii, a w szczególności Ministerstwo Zdrowia spotkała olbrzymia krytyka. Rządzącym zarzucono nie tylko brak wsparcia w tym sektorze, ale też marginalizowanie skali problemu.

Minister Simon Harris ma nadzieję, że plan uda się zrealizować z początkiem lata w 2018 roku.